Rubber Paint použitie

Použitie univerzálnej Gumovej Farby – Rubber Paint

Universal Rubber Paint – Gumová farba

Vaša strecha je pokrytá bridlicou alebo z pozinkovaného plechu a už nevyzerá ako nová ? A chcete aby bola opäť krásna ? Treba Vám maľovať suterén, fasády, steny v kúpeľni alebo v pivnici? Stará strecha v niektorých miestach tečie, a musíte použiť na utesnenie škár na streche novú krytinu?

Odborníci z firmy „POLYSAN“ vyvinuli nový produkt, ktorý vám pomôže vyriešiť rad problémov – Gumová farba Rubber Paint «Farbex».

Čo je gumová farba?

Rubber paint – farba s unikátnymi vlastnosťami, ktorá dostala svoje meno vďaka vysokej pružnosti filmu, ktorý vytvára po aplikácii náteru. Dosahuje pomerne vysokú flexibilitu. Najdôležitejšou vlastnosťou je, že farba je vysoko odolná voči poškodeniu a praskaniu.

Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam, je gumové farba vhodná pre nátery striech, pivníc, fasád, odkvapových rúr a žľabov, obkladov, kúpeľní, tehál a muriva, chodby, kuchyne, stĺpov, plotov a iných povrchov.

Vlastnosti, ktoré odlišujú gumový náter od ostatných:

– Vysoká elasticita

 • – Dobrá priľnavosť na všetky povrchy
 • – Odolnosť proti vzniku trhlín, obmedzuje vznik trhliny
 • – Má vysokú odolnosť proti opotrebovaniu a je vodeodolný
 • – zvýšená odolnosť proti poveternostným vplyvom
 • – Vytvára matný povrch

Materiál na ktorý môžme nanášať gumovú farbu Rubber Paint:

 • – škrídľa, dlaždice

 • – profidlážka

 • – pozinkovaný kov, hliník

 • – železo a kov ošetrený základným náterom

 • – betón, omietky, tmely

 • – tehla, plynový a penového betónu

 • – sadrokartón

 • – preglejka, drevovláknité dosky, drevotrieskové dosky, DSP

 • – drevo

 • – tapeta

 • – alkydové a olejové farby

 

Nástroj, vhodný na nanášanie gumovej farby Rubber Paint:

a) štetec

b) valček

c) striekacia pištoľ

 

Odporúčania pre prípravu rôznych povrchov pred nanášaním:

(povrch a  príprava)

Bridlica, škridle 

 – pomerne porézny povrch a preto je potrebné ich pred natieraním očistiť.

 Môže to byť vykonané niekoľkými spôsobmi: 

očistite bežnou drôtenou kefou, použite špeciálne náradie na  vrtačku alebo ručnú brúsku, prípadne vysokotlakovú umyvačku („VAPku“)

Po očistení povrchu, nechajte vyschnúť a najprv farbu aplikujte v tenkej vrstve aby farba naviazala jemné častice a prach na povrchu, ktoré zostali. Tým sa zvyšuje adhézia (priľnavosť) farby k povrchu

Keď ukončíte všetky prípravy je možné nanášať farbu. Farba by mala byť nanášaná v 2-3 vrstvách. Prvá vrstvaje podkladová. Po nanesení prvej vrstvy, odporúčame prekontrolovať nenatreté miesta, rohy a okraje. Aj ťažko dostupné miesta musia byť pokryté. Ďalšiu vrstvu nanášajte po úplnom zaschnutí predchádzajúcej vrstvy. Finálna vrstva vytvorí na vzhľad homogénny (jednoliaty) povrch, zvýši ochranný a dekoračný efekt.

Pozinkovaný kov, hliník, plechová krytina

– Vzhľadom k tomu, že tieto povrchy nevyžadujú základný náter, je len nutné, pred natieraním dôkladne vyčistiť a odmastiť povrch.

– povrch očistite od korózie, špiny, mastnoty a iných nečisôt a dôkladne odmastite. Už natreté povrchy by mali byť očistené od starých náterov.

– mastné a olejové miesta by mali byť očistené zásaditým roztokom (napr. pracím prostriedkom). —- hrdza by mala byť odstránená petrolejom alebo  podobným riedidlom. Ak je hrdza veľmi rozšírená vymeňte celý panel / celé panely. 

– „Bielu koróziu“ , ktorá sa môže vytvoriť na povrchu pozinkovaného plechu, odporúčame odstrániť  kyslým roztokom (pH 0-7 )(napr. octový roztok). Následne povrch dôkladne očistite saponátmi.       – očistený povrch spláchnite čistou vodou (odporúčame silným prúdom). Nechajte poriadne vyschnúť. 

– natieranie týchto povrchov nevyžaduje špeciálne náradie. Je možné zvoliť najvhodnejší možný spôsob nanášania.

Železný materiál, železo

– očistíte povrch od starého náteru, prachu, špiny, hrdze, mastnôt a iných nečistôt.

– môže sa nanášať priamo na povrch, ale pre dosiahnutie najlepších výsledkov by mal byť povrch ošetrený základným antikoróznym náterom GP-021 TM Farbex. 

Minerálne povrchy (betón, omietka, sadrokartón, tehla, plynobetón)

– očistite povrch od prachu a nečistôt a ošetríte penetračným náterom Deep penetrating primer «Super Base» ТМ «Farbex» alebo Primer concentrate «Super Base 1:4» ТМ «Farbex». Prípadne rozrieďte Rubber Paint – Gumovú farbu v pomere 5-10 % váhy balenia a naneste ako penetračný náter. Povrchy napadnuté machom, plesňou, hubami odporúčame očistiť a ošetriť antiseptickým náterom Antiseptic concentrate 1:4 na minerálne povrchy ТМ «Farbex».

Tmel 

 – ošetríme povrch hlbkovo penetračným náterom „Super Base“ TM «Farbex» alebo primer-koncentrátom „Super Base 1: 4“ TM «Farbex»

Tehla, plynobetón a penový betón

– povrchy napadnuté machom, plesňami, hubami odporúčame očistiť a ošetriť antiseptickým náterom: Antiseptikum pre drevené povrchy TM «Farbex»; minerálne povrch – Antiseptický koncentrát 1: 4 TM «Farbex» na minerálne povrchy.

Preglejky, drevo, OSB, DSP

– natierané povrchy by mali byť čisté, suché a dôkladne vyčistené od opadávajúcich náterov, prachu, olejov, mastnoty a iných nečistôt. 

Tapety

– farbu nanášajte až po úplnom zaschnutí tapety. Minimálny čas od nalepenia tapety po jej zaschnutie je 24 hodín. Optimálna doba pre nanášanie farby na tapety je po 2-3 dňoch.

– použite válček alebo striekaciu pištoľ a ťažko dostupné miesta štetec

– najlepší homogénny (jednoliaty) výsledok dosiahnete použitím striekacej pištole.

– použite ovčiu vlnu válček so strednou dlžkou vlasu 

The best homogeneous coating is achieved with the help of a spraying gun. Use sheepskin or velour rollers with middle length hair.

Natreté povrchy a alkydové olejové farby 

– povrchy, predtým lakované alebo natreté alkydovo olejovými farbami, prebrúste, umyte saponátom, prepláchnite dôkladne vodou a vysušte.

Všeobecné pokyny pre nanášanie:

Povrch , pred nanášaním by mal byť čistý a suchý, dôkladne očistený od prachu, nečistôt, korózie, olejov, mastnôt, opadávajúcej farby. Predtým už natreté povrchy alkydovou, syntetickou a olejovou farbou by mali byť obrúsené alebo v najlepšom prípade odstránené úplne.

Odmasťovanie sa prevádza špeciálnymi rozpúšťadlami a saponátmi. Po odmastení, povrch nechajte úplne vyschnúť.

Povrchy pokryté machom, plesňou, hubami by mali byť vyčistené a ošetrené Antiseptickým náterom na drevo a minerálne povrchy TM „Farbex“.

Ak je to potrebné natrite povrch základným náterom , základnou antikoróznou farbou podľa postupu nanášania.

Pred použitím farbu dôkladne premiešajte. Nemiešajte s riedidlom a s rozpúšťadlami.Nerieďte s vodou vo väčšom pomere ako 5% celkovej váhy balenia.

Farbu nanášame v 2-3 vrstvách štetcom, válčekom alebo spray pištoľou pri teplote povrchu a vzduchu od +10 °С do +30 °С a relatívnej vlhkosti vzduchu (RH) menej ako 80%.

Doba schnutia jednej vrstvy sú 2 hodiny (23 °С, 50 % RH). Ďalšiu vrstvu nanášajte až po úplnom

zaschnutí predchádzajúcej vrstvy.

Nenanášajte farbu za priamého slnečného žiarenia, silného vetra a vysokej vlhkosti vzduchu!

Technicke udaje kliknite sem !

 

Klikni tu